Technologie zagęszczania podłoży niespoistych

Niestabilne grunty jest to jeden z w największym stopniu kapITałochłonnych ambarasów z jakim mają do czynienia drogowcy. Jednakże pojawia się coraz to sporzej metod pozwalających na prędkie, skuteczne jak też tanie stabilizowanie gruntów.
Grunty wysadzinowe wymagają ulepszenia, a więc poprawy ich nośności.

dom
piasek

Autor: Pedro Fernandes
Źródło: http://www.flickr.com
Już od dziesiątek lat wykorzystuje się zależnie od zawartości gliny w takiej glebie albo utwardzanie cementem, bądź wapnem. Nowatorskim spoiwem, jakie zastępuje klasyczne wapno bądź cement jest obecnie tzw. Silment. Zwiększenie nośności a także niezmienności podłoża po zastosowaniu chemiczno-hydraulicznej stabilizacji powłoki nośnej podłoży wzrasta od 40-70%, z kolei okres budowy drogi redukuje się o nieomal połowę. Wskazano również na zmniejszenie kosztów utrzymania drogi w granicach od 20-60 %.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeśli tak, to niewątpliwie sprawi Ci radość wiadomość, że analogiczny tekst jest na wyciągnięcie ręki. Zwyczajnie zobacz ten link pompa próżniowa becker.

Umocniony w ten sposób grunt tworzy bowiem sprężystą płytę, która nie poddaje się penetracji wody i kruszeniu. Ma to fundamentalne przesłanie w naszej strefie klimatycznej, w której temperatura w sezonie jesienno-zimowym przechodzi parędziesiąt razy przez „zero”. Do tego przy zastosowaniu chemicznych stabilizatorów utwardzać można podbudowy bez wymiany podłoży. Ograniczeniem jest rodzaj podłoża, na którym można stosować silnie kwaśne związki chemiczne. Wymienione stabilizatory przeznaczone były do stabilizacji tak zwanych podłoży gliniastych wątpliwych.

Jeżeli chodzi o wzmacnianie podłoża ziemie torfowe mogą stwarzać znaczne kłopoty jeżeli przecinają wąskimi paskami inne ziemie, na których posadowiona jest droga. Nowe metody stabilizacji podłoży zdają się obiecujące. Ich skuteczność będzie jednakże można ocenić na przestrzeni lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*