Jakie istnieją typy kotłów CO i z jakiego powodu to tak istotne?

Wybór właściwego pieca CO ma kluczowe znaczenie dla wysokiego komfortu domowników oraz dla utrzymania niższych opłat eksploatacji danego budynku.
Niezwykle ważnym czynnikiem jest typ kotła, specyfika jego zasilania czy dodatkowe funkcje.

Zakup właściwego pieca CO powinien być stosownie zaplanowany i dostosowany do konkretnych potrzeb. W sprawie takiej jak sposób zasilania pieca, to jest to kluczowa sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu kotła. Rodzaj używanego paliwa będzie posiadał olbrzymi wpływ na opłaty ogrzewania i na wygodę obsługi konkretnego pieca. W wypadku domów jednorodzinnych najczęściej instalowane są kotły producent kotłów gazowe, piece na ekogroszek czy piece węglowe. Jest także piec gazowy kondensacyjny. Jeśli wybierzemy akurat tego typu piec, to należałoby wcześniej pomyśleć o w większym stopniu nowoczesnych urządzeniach kondensacyjnych.

dach

Autor: Maxime Raphael
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu piec gazowy jest relatywnie kosztowny przy zakupie, przy czym wyróżnia się nieco mniej widocznym kosztem eksploatacji. Działa on w systemie zamkniętym oraz zezwala na odzyskiwanie energii ze spalin. Taki piec stosuje tzw. zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej ze spalin. Jeśli chodzi o ilość uzyskiwanego ciepła, to decyduje o tym temperatura wody, która jest uzyskiwana z konkretnej instalacji. Im będzie ona niższa, tym sprawność konkretnego kotła kondensacyjnego będzie bardziej znacząca. Według standardu DIN 47027 normowa temperatura równa się 40 stopni Celsjusza. Co poniektórzy wytwórcy podają jednak jej wydolność w odniesieniu do temperatury trzydziestu stopni a nawet 25 stopni. Te wartości zostaną w tego typu przypadku zawyżone.

Dlatego też warto zwracać na to znaczną uwagę przed kupnem takiego kotła. Warto również dodać, że dobrej klasy piec kondensacyjny powinien mieć sprawność na szczeblu ok. 110%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*