Czym jest szalunek tracony i jakie są jego plusy?

Szalunkiem traconym wieńca określamy taki prefabrykat, jaki przyspiesza, upraszcza i ułatwia wykonywanie wieńców. To bardzo łatwa i dość niedroga metoda na niezwłoczne oszalowania wieńców.

gaz

Autor: Mario Goebbels
Źródło: http://www.flickr.com

Montaż tego typu szalunku traconego jest znacznie szybszy od budowania szalunku tradycyjnego, który mocowany jest z drewna, a który ponadto jest związany z wymogiem robienia zdemontowania po zabetonowaniu. Używając szalunek tracony, otrzymujemy taką powierzchnię wieńca, która nie wymaga już podkuwania, zatem większe angażowanie ludzi i urządzeń nie jest już konieczne. Szalunek tracony to kształtka prefabrykowana, jaka ulepsza oraz przyspiesza przeprowadzanie monolitycznych składników, przykładowo wieńca na poziomie Sufitu, wieńca ściany kolankowej czy nadproża. Taki szalunek tracony jest tworzony z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, co zapewnia dużą odporność na występujące czynniki atmosferyczne, czyli pleśń, zawilgocenie, grzyby albo korniki. Ściana jest wykonana z 10 mm impregnowanej płyty wiórowo-cementowej – na wzór z normą EN 13962004.
Tego typu szalunek tracony można by łatwo zamontować tak w ścianach wzniesionych z każdego typu cegły, jak i betonowych powierzchniach. Taki szalunek jest zamontowany poprzez przewiercenie oraz przymocowanie specjalistycznych śrubek lub kotwami – jest to niezwykle łatwe oraz szybkie. Taki szalunek jest prosty przy montażu na dowolnej kondygnacji i wysokości, ponieważ nie wymaga wykorzystania rusztowań. To natomiast znacznie przyspiesza pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Długość tego typu szalunków to 160 centymetrów, 120 centymetrów i 125 cm.

Czas montowania dla jednego pracownika to ok. 1 minuta/mb, użycie śrubek to dwie sztuki/mb.

Czy ten materiał Cię zaciekawił? W takim razie sprawdź odmienny polecany serwis nowoczesne oczyszczalnie ścieków, który też posiada absorbujące materiały.

Szalunki tracone są dostarczane łącznie z elementami łączącymi ścianki dwóch sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*