Czym jest pellet, jak on powstaje i w jaki sposób dobrać ten najlepszy?

Pellet to niezwykle popularne ostatnio małe kulki, które pięknie pachną drzewem. Pellet jest surowcem, który ma bardzo dużo zalet. Jest niezbyt ciężki, łatwy w magazynowaniu i w transporcie.

akt - mieszkania

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
zamek

Autor: Bella Linea
Źródło: Bella Linea
Jest też niezwykle wygodny przy stosowaniu. Jednak jego najważniejszą zaletą jest wydajność, która skutecznie konkuruje z takimi paliwami jak chociażby węgiel, ekogroszek czy też gaz. Do produkowania pelletu możemy wykorzystywać praktycznie jakikolwiek typ roślin, przy czym najbardziej kaloryczne są trociny wywodzące się z drzewa, wiórki czy ścinki.

Czy pasjonuje Cię omawiana kwestia? Jeśli tak, to wejdź na ten odsyłacz oraz zdobądź użyteczne info (https://foxenergy.pl/fotowoltaika/dla-domu) także na pokrewnej stronie.

Wykonuje się go przy pomocy maszyn o nazwie prasy granulacyjne. Przykładowym towarem jest pelet barlinecki, który jest złożony w 30% z trocin liściastych i w 70% z trocin iglastych. Wytwarzanie opiera się na wysuszeniu oraz rozdrobnieniu materiału. Następnie podgrzewa się go tak, żeby lignina (czyli podstawowy składnik drewna) zaczęła przypominać swą konsystencją klej. Później ciepła masa składająca się z celulozy i cząsteczek wspomnianej ligniny, zostaje granulowana.

Droga

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Docelowym produktem wspomnianego systemu jest pellet, zatem małe bryłki o długości kilku centymetrów i średnicy ok. 6-8 mm. Jego charakterystyczną cechą jest niewielka objętość popiołów czy wilgoci (ok.: 6-10%). Ponadto pellet posiada relatywnie wysokie cechy energetyczne. Co ważne, tego typu bryłki wykazują zerową emisję CO2, zatem są paliwem ekologicznym. Żeby mieć pewność, że wybrany przez nas pelet jest najwyższej klasy, trzeba sprawdzić czy ma on certyfikat DIN Plus.

Wspomniana prasa granulacyjna jest natomiast złożona z zespołu roboczego, matrycy oraz dwóch rolek. Średnica wewnętrzna matrycy wynosi od ok. 200 do 1000 mm. koszt takiego narzędzia to kilka tysięcy złotych – zależnie od wielkości oraz typu urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*