W jakich miejscach powinny być instalowane ciepłomierze i co one oferują?

Przymus instalowania sprzętów, które służą do indywidualnego rozliczenia kosztów ogrzewania w obiektach wielolokalowych, wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 roku w sprawie technicznych czynników, którym muszą odpowiadać poszczególne budynki i usytuowanie takich budowli.

kamizelki ostrzegawcze

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
ciepłomierz

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Ciepłomierz liczy ilość pobranego ciepła. W większości wypadków są one instalowane po to, aby było możliwe wystawienie odbiorcy rachunku za dostarczone ciepło. Takie ciepłomierze instaluje się w zamkniętych szafach rozdzielczych, do których mieszkańcy nie mają dostępu.

Jak uważasz? Czy ten temat jest interesujący? Jeżeli tak, to kliknij w link oraz przeczytaj praktyczne informacje (http://www.olejnik.pl/regaly-satelitarne-2/) – wciągną Cię totalnie.

Koszt ogrzewania oraz liczba zużytych gigadżuli znana jest im dopiero po sezonie grzewczym. W sprawie oszczędzania ciepła dystrybutor oraz odbiorca mają sprzeczny interes. Odbiorcy przeważnie zależy na tym, żeby rachunki jego były jak najniższe oraz niezwykle chętnie korzysta z różnorodnych technicznych sposobności, żeby taki cel osiągnąć. Dostawcy ciepła z kolei zależy na tym, aby wszystkie rachunki za ciepło były duże. Gdyby ciepłomierz był instalowany w szafkach z okienkiem jak to jest w przypadku liczników elektrycznych, każdy zainteresowany klient w jakimkolwiek momencie mógłby skontrolować jaką ilość ciepła zużywa, gdy zawory termostatyczne przy wszystkich grzejnikach ustawione są w pozycji 4 a nie 3.

Dzisiaj ciepłomierze są montowane we wszystkich nowych wielorodzinnych budynkach i nie trzeba specjalnie skłaniać projektantów oraz przedsiębiorców do ich stosowania. Mniej korzystna sytuacja jest w domkach wolnostojących. Jeśli ciepło dostarczane jest z sieci cieplnej lub przez innego dostawcę, wtedy ciepłomierz jest konieczny do rozliczenia należności za ogrzewanie. W wypadku innego źródła ciepła, nie ma potrzeby powiększania inwestycyjnych należności, gdyż koszty ogrzewania mogłyby być kontrolowane inaczej.

Dzisiejsze ciepłomierze są to elektroniczne układy, które umożliwiają nie jedynie rejestrację poboru ciepła, ale także Autodiagnozowanie sprzętów. Jest to przeważnie wykrywanie i sygnalizowanie stanów awaryjnych. Może to być przykładowo uszkodzenie sensora temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*