Sygnalizacja świetlna jest systemem, który zarządza ruchem wozów i ludzi na małych i dużych skrzyżowaniach

Ciężko wyobrazić sobie, by w XXI stuleciu, nie było na skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnej. Wszyscy kierujący pojazdami oraz piesi do niej się przyzwyczaili.
Każdy wie o tym, że czerwone światło na sygnalizatorze oznacza — stop, a zielone — jedź albo idź.

kominy

Autor: visualpun.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Sygnalizator

Autor: Michael Zanussi
Źródło: http://www.flickr.com
Wie o tym każde dziecko, ponieważ uczą tego już w przedszkolu. Sygnalizator, który widoczny jest na prawie każdym skrzyżowaniu, nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Posiada zazwyczaj 3 kolory i jest niezbyt duży. Rzecz jasna jego pracę nadzoruje sterownik, który jest niewidoczny dla zwykłego uczestnika ruchu.

Kiedy uznasz, że opublikowane w tym artykule informacje są warte uwagi, zobacz dodatkowo szczegóły w linku projekt wnętrza kuchni wrocław. Będą tam równie przydatne dane.

Jest on zamontowany gdzieś w okolicy i obsługuje większą liczbę sygnalizatorów, a nie tylko jeden. To tam są zapisane wszystkie ustawienia. Robi to rzecz jasna zespół doświadczonych informatyków. To oni trzymając się odgórnych zaleceń programują wszystkie światła. I tak przykładowo na jakimś skrzyżowaniu może zaistnieć taka sytuacja, że po każdej stronie zielone, a także czerwone światło, działa taką samą ilość sekund. Czyli żadna z ulic nie jest uprzywilejowana. Są takie skrzyżowania, na których zielone światło świeci się dłużej dla ważniejszej ulicy, aby nie nawarstwiały się tam korki. Prócz tego bywają też sygnalizatory na fotokomórkę, które zmieniają się, gdy nadjeżdża do skrzyżowania jakiś samochód. Dla pieszych duża część świateł jest na guzik.

Wówczas auta nie muszą zatrzymywać się wówczas, gdy nikt nie ma zamiary przechodzić przez pasy. Wtedy ruch jest harmonijny. Wszystkie te kwestie zaprogramować muszą informatycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*