Jakiego rodzaju są najczęstsze przyczyny powstawania zawilgocenia w mieszkaniu?

Poprawną wilgoć powietrza w mieszkaniu oraz w domu ustala się na poziomie 40-60%. Jeżeli jest ona wyższa, można w takiej sytuacji zastosować osuszacz powietrza.
Najlepsza wilgoć powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest istotna tak dla elementów konstrukcyjnych budynku, jak i dla właściwego samopoczucia i dobrej kondycji domowników.

Magazyn

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com
Tę sprawę reguluje nawet polska norma (PN-B-03421:1978). Dla zdrowia niekorzystne jest za suche powietrze, które zawiera mniej, niż 40% wilgoci. W takiej sytuacji warto zastosować dla przykładu nawilżacz (zobacz: nawilżacz parowy) powietrza. Problemy ze zbyt wysuszonym powietrzem zdarzają się nade wszystko w sezonie grzewczym. W sprzedaży odnajdziemy osuszacze powietrza o niezwykle odmiennym przeznaczeniu (do pomieszczeń mieszkaniowych, osuszacze przemysłowe czy też budowlane). Te, które są odpowiednie do użycie w domach, mają przeważnie eleganckie obudowy oraz kompaktowe formy. Charakteryzuje je również niewielka moc, łatwa eksploatacja, cicha praca oraz bardzo często możliwość nie samego osuszania powietrza, ale też niwelowania nieprzyjemnych zapachów.
Znacznym kłopotem jest niestety zbyt wysoka wilgoć powietrza, która wynosi więcej niż 60%. Jeżeli tego typu panuje w naszym mieszkaniu, to przyda się nam urządzenie o nazwie osuszacz powietrza. Pomoże on obniżać poziom wilgotności, ale nie usunie źródeł jej pojawiania się. Przyczyn występowania kłopotów z zawilgoceniem w mieszkaniu może być wiele. Od zalania domu, pękniętej rury w ścianie, po wilgoć fundamentów czy też ścian od wód gruntowych. Jednak najważniejszym powodem jest albo brak, lub złe funkcjonowanie wentylacji.

W tego typu okolicznościach powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że osuszacze powietrza będą wyłącznie pomocą tymczasową. Nigdy natomiast nie zastąpią poprawnie wykonanych i bezproblemowo pracujących kanałów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*