Jaka instalacja grzewcza byłaby dobrą alternatywą dla standardowego kotła?

Podczas budowania domu wolnostojącego zazwyczaj zastanawiamy się, jaką instalację grzejną powinniśmy wybrać. To, czy zastosować droższe rozwiązanie, aby potem płacić mniej uciążliwe rachunki, czy też odwrotnie: nabyć tańszą instalację, aby potem płacić trochę więcej – to już sprawa indywidualna.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Do wyboru są m.in. kotły na węgiel, na drewno albo gruntowa pompa ciepła. Tego typu wybór nie jest łatwy. Kotły na węgiel generują dosyć uciążliwy dla właścicieli oraz jego otoczenia dym oraz są dosyć pracochłonne w bieżącym użyciu. Ponadto potrzebują cyklicznej kontroli ich poprawnego funkcjonowania. Dla osób które dosyć wiele czasu spędzają poza swoim domem, może to być niezwykle męczące. Przeciwnością tego rozwiązana są wymienione wcześniej gruntowe pompy ciepła. Są nie mniej niedrogie, ale ich obsługa nie jest tak wymagająca.

Jeśli rozpatrywana problematyka okazała się dla Ciebie ważna oraz zamierzasz ją przestudiować także pod innym kątem, przeczytaj więcej znajdziesz tu (https://raj-international.net/dzwiekowe-systemy-ostrzegawcze/) – ona także ją omawia.

Tego typu instalacje nie generują toksycznych spalin i działają całkowicie automatycznie. Można niemal zapomnieć o tym, że tego typu instalacja w ogóle działa. Tego typu pompa jest zasilana za pomocą prądu elektrycznego, jednak dostarcza ona ciepło, jakie jest pobierane z jej otoczenia. Konkretnie pobiera ona ciepło z ziemi, więc jest to w znacznym stopniu darmowe. Ważny jest także czynnik związany z ekologią. Niestety tego typu wyjście jest znacznie droższe niż standardowy kocioł.

łazienka w białej kolorystyce

Autor: homestilo
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli pragniemy dowiedzieć się, czy dana inwestycja będzie dla nas korzystna finansowo, należy dowiedzieć się, ile trzeba będzie płacić za jego utrzymanie. Należy tutaj mieć na uwadze sprawność danego urządzenia oraz koszt paliwa. Istotny jest zatem koszt za 1 kWh.

W wypadku kotła na węgiel jest to 0,15-0,20 zł, 0,22-0,28 złotych przy użyciu kotłów na pelet, 0,35-0,44 zł przy ogrzewaniu na olej i 0,50-0,60 złotych, jeśli zastosowane zostanie podgrzewanie za pomocą prądu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*