Jak montować ościeżnice stałe oraz gdzie znakomicie sprawdzą się układy przesuwne?

Zgodnie z budowlanym prawem wewnętrzne drzwi muszą mieć minimalnie 90 centymetrów szerokości. Wymiary mniejsze są produkowane przede wszystkim dlatego, że do połowy lat 90 XX wieku były standardem skrzydła oraz otwory drzwiowe o szer.

producent drzwi wewnętrznych

Autor: Weber Heiztechnik
Źródło: Weber Heiztechnik
60, 70 oraz 80 cm.
Ozdoby wielkanocne, kolekcja Green Grass

Autor: home&you
Źródło: home&you
Przed instalacją drzwi wewnętrznych trzeba dokonać precyzyjnych pomiarów otworu, w jakim montowana będzie futryna. Sprawdzić trzeba wysokość, szerokość i grubość murów i nie można zapomnieć o przekątnych. Typowe ościeżnice dostosowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeżeli w naszym mieszkaniu ściana jest odmiennego wymiaru to nie ma kłopotu, ponieważ producent drzwi wewnętrznych oferuje niezwykle szeroką gamę regulowanych futryn. Trzeba pamiętać jednak o różnicach w montażu. Stałe ościeżnice montujemy bezpośrednio w stropie przed zaczęciem prac, które wykańczają wnętrze. Ościeżnice nastawiane wstawia się z kolei, gdy skończy się wszelkie odmienne prace. Również jest możliwość zamówienia drzwiowych skrzydeł, które pasują do starej ościeżnicy. Nie zawsze jednak uzyskuje się w ten sposób rezultat estetyczny oraz niezwykle wielokrotnie dodatkowo należy zapłacić za spasowanie.
Kiedy wstawimy ościeżnicę w ścianę, stabilizujemy ją drewnianymi klinami. Sposobów mocowania ościeżnicy do ściany jest kilka. Wykonać to możemy przy pomocy pianki poliuretanowej. Jednak pewniejsze jest użycie kołków. Szczeliny wypełnione są pianką montażową do stolarki. Trzeba jednak zwracać uwagę, żeby pianki nie nałożyć zbyt dużo, gdyż po wyschnięciu może ona rozepchać oraz zniekształcić framugę. Aby ukryć odstępy pomiędzy ścianą a ościeżnicą są wykorzystywane listwy maskujące, które instalowane są na klej.

Bardzo znaczną zaletą systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Tego typu drzwi przesuwne nie potrzebują odpowiedniego promienia, żeby je otworzyć. Warunkiem przy naściennym systemie przesuwnym jest pozostawienie miejsca na ścianie, po której są przesuwane drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*