Jak dużo mogłyby kosztować porządne haki holownicze?

Hak holowniczy może okazać się użyteczny nie tylko do ciągnięcia swojej przyczepki. Można na nim również zamontować dodatkowy kufer, który jest używany przykładowo do przewożenia swych rowerów.
Dzisiaj na rynku nie ma już nowych aut, które są fabrycznie wyposażane w zamontowany na stałe hak holowniczy.

Dom

Autor: Haydn Blackey
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi, tego typu zaczep powinien być zdejmowany. Jeśli nasz samochód nie ma haka i chcielibyśmy go dopiero nabyć, to wytwórcy takiego urządzenia oferują zazwyczaj haki z demontowaną końcówką nazywaną kula.

Popatrz – przygotowaliśmy wyjątkowo dla Ciebie kolejne hiperłącze do wpisu. Tam znajdziesz dużo rzetelnych wątków na powyższy temat.

Konwencja wiedeńska w kontekście ruchu drogowego zezwala na poruszanie się po różnorodnych krajach autem, który spełnił warunki techniczne w państwie zarejestrowania, zatem posiadacze samochodów z zaczepami zamocowanymi na stałe teoretycznie nie powinni mieć kłopotów w trakcie normalnych kontroli drogowych przykładowo w Niemczech.

Niestety w praktyce jest z tym bardzo różnie oraz wiele zależy od konkretnego podejścia funkcjonariuszy policji. Kupując zaczep zwracaj uwagę, czy dany hak posiada homologację e20. Wystarczy, że na tego typu produkcie będzie symbol e20 albo E20, jednak mogą one wystąpić wspólnie. Taki zaczep powinien mieć również certyfikat PIMOT, zatem Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Na tabliczce znamionowej muszą również być umieszczone takie dane jak: nazwa producenta, data wytworzenia, dopuszczalny tonaż. Ceny najmniej kosztownych zaczepów rozpoczynają się od kwoty ok. 200 złotych. Za nieco mniej trudne w obsługiwaniu haki z końcówką montowaną w sposób mechaniczny należy zapłacić ok. 600 zł albo więcej.

Produkty renomowanych producentów przeważnie kosztują zazwyczaj ponad 1000 złotych, zaś te, które są przeznaczone do konkretnych wersji aut i oferowane są przez dealerów mogłyby kosztować nawet 2-3 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*