Do czego może się przyczynić niesprawna wentylacja w mieszkaniu?

Świeże powietrze bez przeciągów jest podstawą zdrowego klimatu mieszkaniowych pomieszczeń. Do uzyskania takiego stanu w domu jest konieczne zapewnienie stałej wymiany powietrza.
Zatroszczyć się trzeba przede wszystkim o właściwy nawiew, który później wymusi także i wywiew powietrza.

woda

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com
nawiew

Autor: www.hardox.com
Źródło: www.hardox.com
Efekty słabej wymiany powietrza niebezpieczne są dla budynku, lecz nade wszystko niebezpieczne są dla zdrowia ludzi. Siła napędowa wentylacji to różnica ciśnień, która powstaje wskutek różnicy temperatury powietrza zimnego na dworze i ciepłego powietrza wewnątrz budynku. Zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. Na to miejsce napływa świeże powietrze z zewnątrz. Swobodny przepływ powietrza z „czystych” pomieszczeń dla przykładu pomieszczenia dziennego czy sypialni do miejsc „brudnych” tego typu jak łazienka, pomieszczenie kuchenne czy toaleta dopełnienia całości. Ograniczenie systemu wentylacyjnego jest to zjawisko niekorzystne. Nieświadoma rezygnacja z właściwej wentylacji pociągnie za sobą dużo gorsze konsekwencje.
Brak wentylacji doprowadzić może do zawilgocenia pomieszczeń. To zawilgocenie przeistoczyć się może w zagrzybienie przegród budowlanych. Może także niesprawna wentylacja przyczynić się do powstania zaduchu, który będzie powodował znużenie i senność ludzi, którzy przebywają w tego typu warunkach. Może także powiększyć stężenie substancji, które są niezdrowe i skutkują dolegliwościami i alergiami w dłuższym okresie czasu.

Jeśli zaciekawiły Cię wiadomości w tym artykule, to doczytaj tu (http://www.mechanika-service.com/czesci-zamienne-do-wozkow-widlowych) kolejne opisy na dalszej stronie, która podpięta jest pod tym linkiem.

Ogólna formuła twierdzi, że nawiew równy powinien być ilości powietrza usuniętego z budynku. W domu nie znajdziemy próżni. Wielkość strumieni nawiewanego powietrza powinna być zgodna z normą PN-03430. Doprowadzenie właściwej ilości powietrza świeżego bez efektu przeciągu, jest to kluczowe założenie nawiewów.

Aby zagwarantować sobie komfort, jest niezbędna nieprzerwana oraz regularna dostawa powietrza, które będzie również posiadało odpowiednią wilgotność oraz temperaturę. Dzisiejsze budynki są coraz bardziej szczelne i w małym stopniu umożliwiają samoczynną wentylację, dlatego też obowiązkowe jest wspomaganie tej wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*