Czym w rzeczywistości jest pomiar światła w aparatach fotograficznych?

Wytwórcy różnych aparatów fotograficznych oferują nam możliwość realizacji przynajmniej 3 typów pomiaru światła, ponadto możemy mieć wpływ na ekspozycję fotografii realizując korektę czy bucketing.

dach

Autor: Tim Fuller
Źródło: http://www.flickr.com

Ujmując to prosto wyjaśnimy, czym są tryby mierzenia światła, jak one działają i kiedy trzeba je wykorzystywać. Pomiar światła jest skomplikowanym zagadnieniem, które sprawia wielu amatorom trochę kłopotów. Nikomu się nie chce wnikać w to, jak aparat mierzy światło. Takie sprawy muszą się odbywać poza wiedzą jego posiadacza, który musi skupić się na aranżacji, na kadrowaniu oraz innych istotnych częściach tworzonych fotografii. Należałoby poświęcić jednak nieco czasu na pomiar światła i tryby tego pomiaru, które są oferowane przez dany aparat fotograficzny. Ostatecznie ekspozycja to jeden z najważniejszych elementów, dzięki to którym posiadamy w zasadzie wpływ na obraz, możemy wykonywać sprawne zmiany trybu pomiaru światła. Tryby mogą również okazać się bardzo pomocne w bieżącym użytkowaniu aparatu.
Tak jak swobodnie możemy zmieniać tryby ekspozycji, tak możemy również operować trybami pomiaru światła.

Chcesz zgłębić także inne analogiczne materiały, ale nie wiesz, gdzie one mogą być? Spokojnie – sprawdź więcej w tej treści.

Naturalnie każdy posiada swą własną technikę pracy oraz różnymi trybami może wykonywać to samo zdjęcie. Zawsze jednak pod ręką jest również korekta ekspozycji i bucketing, o których także można przeczytać w internecie. Tryb pomiaru matrycowego to znakomITy sposób w scenach, które są relatywnie równo oświetlone. Przydaje się bardzo do szybkich zdjęć plenerowych na co dzień i na spacerze, przy czym nie tylko.

Dzięki temu, że duża część aparatów fotograficznych zapewnia niezwykle zaawansowany pomiar matrycowy, który jest wmontowany w aparatach standardowo, jest to zazwyczaj wykorzystywany tryb pomiaru światła. Jest on także najbezpieczniejszym trybem, który nie będzie zbytnio prześwietlać, ani także doświetlać naszych fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*