Czy zawsze należy usuwać pieprzyki i jaka metoda do usuwania jest najlepsza?

Jakiekolwiek znamię posiada każdy z nas. Mogłyby to być znamiona na skórze, które są obecne już w momencie urodzenia, lub mogą powstać pewien czas później. Tego typu znamiona mogą się rozwinąć w okresie dojrzewania.

Także mogłyby rozwinąć się w wieku dorosłym.
sieci

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com
U znacznej części ludzi, można by zauważyć przynajmniej jedną barwnikową zmianę, która wymaga bardziej uważnej obserwacji. Nie wszystkie tego typu zmiany kwalifikują się do interwencji chirurgicznej a nawet wcale jej nie wymagają. Warto jednak zachować czujność w takiej kwestii. Barwnikowe znamię zatem pieprzyk jest zbudowane ze stopniowo namnażających się komórek barwnikowych skóry. Zróżnicowanie takich komórek jest niezwykle duże. Pieprzyki mogą posiadać regularny kształt, który znacząco jest odgraniczony od pozostałej skóry. Mogą mieć też postrzępione krawędzie. Zabarwienie pieprzyków może być brązowe, czarne albo może być w naturalnym odcieniu skóry. Czasem może być także niebieskawe.
Lekarze zalecają obserwowanie znamion oraz szczególną ostrożność. Usuwanie pieprzyków jest podyktowane koniecznością. Jeśli jakiś pacjent posiada kilkadziesiąt zmian, które przez doktora nie były uznane za niebezpieczne, ich usuwanie jest bezsensowne przede wszystkim, jeśli chodzi o tak dużą ilość pieprzyków. Są także przesłanki mówiące o wskazaniu do usuwania znamion ze względu na ryzykowną ich lokalizację i wielokrotne mechaniczne podrażnienia. Dzisiaj znamiona można usuwać przy użyciu laseroterapii. Jest to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku małego pieprzyka czas zabiegu nie trwa dłużej niż trzydzieści minut. Bardzo dużą zaletą laseroterapii jest znakomity efekt wizualny i niezwykle prędki czas gojenia się.

Bezkontaktowość metody sprawia, że występuje niewielkie niebezpieczeństwo przeniesienia chorób wirusowych takich jak HIV czy WZWB. Lekarz, który postanawia o wybraniu metody, musi być zupełnie pewien, że zmiana jest bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*