Co musi gwarantować dobry łańcuch do zrywki drzewa?

Zrywkę drzewa możemy rozdzielić na wleczoną, półpodwieszoną, podwieszona oraz nadsiębierną. Zrywka wleczona jest wtedy, kiedy drewno na całej rozciągłości styka się z glebą, półpodwieszana ma miejsce kiedy tylko jeden koniec styka się z glebą.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com
Podwieszana jest wtedy gdy drewno z glebą się nie styka, a nadsiębierna jest w takiej sytuacji kiedy drewno jest załadowane na ciągnik zrywkowy.
Zrywka drewna jest początkową fazą transportowania tego materiału oraz charakteryzuje się tym, że jest najbardziej kosztowną i najtrudniejszą czynnością. Jest także w najwyższym stopniu niebezpieczna, dlatego też podmioty, które ją wykonują, nie mogą sobie pozwolić na stosowanie urządzeń czy narzędzi, które takiego bezpieczeństwa nie zapewniają. Przykładowo stosowany wtedy łańcuch zrywkowy musi charakteryzować się określonymi bardzo istotnymi właściwościami. Musi on posiadać profil kwadratowy i być zakończony na jednym końcu hakiem, zaś z drugiej – tzw. szpilką, która bardzo ułatwia przewleczenie tego typu łańcucha pod transportowanym drzewem.
standard

Autor: Micolo J
Źródło: http://www.flickr.com
Wspomniany kwadratowy profil ma za zadanie zapobieganie ześlizgiwaniu się łańcucha z kłody. Hak z kolei powinien zapewniać niezwykle bezpieczny uchwyt. Cały łańcuch do zrywki musi gwarantować niezwykle solidny transport, bardzo dużą wytrzymałość i odporność na m.in. zgniecenie czy też przetarcia. Jest on produkowany w różnych klasach. Przykładowo klasa 8 znaczy, że posiada on 8 mm grubości. Ma on siłę uciągu to 45kN, zaś moc zrywająca jest dwa razy większa, zatem jest na poziomie 90kN. Tego typu łańcuch jest wytwarzany w różnorodnych Kolorach, po których można prędko rozpoznać jego klasę. Czerwony kolor znaczy klasę 8, z kolei niebieski – klasę 10.

Materiał, który jest zastosowany do stworzenia takiego łańcucha powinien gwarantować jego długie użytkowanie również w bardzo trudnych sytuacjach.

Zaintrygował Cię ten temat? To świetnie! Następne równie zajmujące artykuły znajdziesz pod poniższym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (http://www.eshop.pronar.com.pl/szczypce-nastawne-knipex-2).

Jego cena wynosi (zależnie od producenta) ok. 50 zł za metr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*