W jaki sposób możemy wysuszyć zbyt wilgotne pomieszczenia?

Za duża wilgotność w pomieszczeniu jest sporym kłopotem i męczy wielu ludzi. Zawilgocone Mury to częsta przyczyna powstawania pleśni i grzybów.
Wilgotne ściany to również nieco większe wydatki ogrzewania domu, opóźnienia w pracach remontowo-budowlanych czy nieprzyjemny zapach.

osuszacze

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Na szczęście taki problem można w bardzo łatwy sposób rozwiązywać poprzez zakup odpowiedniego osuszacza powietrza. Dla przykładu osuszacze kondensacyjne swoją budową przynoszą na myśl trochę lodówkę albo klimatyzator. Do skroplenia wody wykorzystują efekt rosy, zatem fakt, że woda skrapla się na powierzchniach zimnych. Główne części opony diagonalne tego typu osuszacza kondensacyjnego to sprężarka nazywana także jako kompresor, dwa powietrzne wymienniki ciepła, jakie przynoszą na myśl trochę z wyglądu chłodnicę, przy czym odróżniają się funkcjonalnością (chłodnica chłodzi, natomiast sprężarka grzeje). Kolejną częścią jest radiator.

Taki układ chłodniczy przyrządu jest hermetyczny w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej i nie trzeba tam dolewać czynnika. Jedynie co jest potrzebne w trakcie użytkowania osuszacza jest mycie filtra powietrza. Osuszacz kondensacyjny cechuje się niezwykle dużą wydajnością w niewielkim przedziale temperatury i wilgoci. Najkorzystniej sprawdzą się one w dużej wilgotności powietrza, która mogłaby wynosić ponad 80% i przy temp. około 30 stopni Celsjusza. Poniżej takich wartości wydajność tego typu urządzenia jest o wiele mniejsza od znamionowej.

Przykładowo jeżeli kupimy osuszacz o wydajności 50l/24h przy 30C oraz 80% RH, to jego efektywność przy 25 stopniach Celsjusza i 60% wilgotności, mogłaby wynieść ok. połowę znamionowej wartości. Osuszacze kondensacyjne nie podgrzewają powietrza tak bardzo jak adsorpcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*