Typy rusztowań stosowane w różnych gałęziach przemysłu

W przemyśle stosuje się mnóstwo rodzajów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do odmiennych celów, każde są nieco inaczej skonstruowane i mają oczywiście za zadanie jak najbardziej ułatwiać prace, przy których się ich używa. Niezależnie od przeznaczenia rusztowania zazwyczaj wykonywane są z dwóch materiałów. Popularne ostatnio są rusztowania aluminiowe.

ogrodzenia- arad.pl
Coraz częściej wypierają te wykonane ze stali, gdyż ważą mniej, a przez to prościej je przewozić z miejsca na miejsce, co ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy budowlanej, czy świadczącej usługi konserwatorskie. Materiał, z którego są zrobione to zaledwie jeden wyróżnik rusztowań. Ponadto podzielić można je ze względu na wykorzystanie. I tak, zależnie od tego, czy mają być używane na małych powierzchniach wewnątrz budynku czy może do odnawiania z zewnątrz. Tu przydają się dwa rodzaje.

rusztowanie arad

Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Po pierwsze rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa mówi wykorzystuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią solidne ramy pomiędzy którymi instaluje się zróżnicowanej powierzchni pola. Zwykle to żerdzie zakryte platformami metalowymi albo deskami, chociaż coraz częściej odrzuca się drewno. Przykręcane metalowe platformy są o wiele bardziej solidne i bezpieczne.

Podobnie zbudowane są rusztowania fasadowe, np. te z firmy Arad: . Miewają one również drabinka domowa zamontowane między poziomami zatem prace da się prowadzić na kilku poziomach równocześnie. To jest niezwykle ważne choćby dla konserwatorów zabytków. Na fasadzie czasem jeden zdobiący motyw nad którym pracuje jedna osoba ciągnie się przez wiele metrów w pionie i przydaje się możliwość błyskawicznego i bezpiecznego poruszania się pomiędzy platformami.

rusztowania

Autor: ARAD
Źródło: ARAD

W pracach postępujących w szybkim tempie i prowadzonych w pomieszczeniach idealnie zdają egzamin rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich pomieszczeniach, w których żadna drabina się nie sprawdzi należy rozstawić rusztowanie. jeżeli odbywa się tam zaledwie na przykład malowanie ścian – dzieje się to szybko i rusztowanie trzeba przemieścić. Aby nie trzeba było go demontować stosuje się właśnie rusztowania na kółkach. Naturalnie, kiedy znajduje się na nich jakaś osoba są odpowiednio zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Możemy je jednakże przemieścić błyskawicznie i bezpiecznie. W tego typu pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezastąpione.

Źródło: ARAD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*