Na co są narażone wciągarki łańcuchowe?

Dla przykładu wciągnik łańcuchowy wykonuje zdecydowaną większość czynności związanych z manipulowaniem ładunkiem na stanowiskach pracy. Mają one udźwig od ok. 80 do 5000 kg.
Ich największa popularność koncentruje się jednak w zakresie od 80 do 1000 kg.

W tym zakresie udźwigu są one ekonomiczną i techniczną alternatywą dla wciągników linowych na różnych stanowiskach roboczych w ciężkich warunkach, zatem takich o znacznym zagęszczeniu stanowisk. Bardziej zwarta konstrukcja oraz stosunkowo wysoki poziom zabezpieczenia modułów i aparatów wciągników łańcuchowych znacznie lepiej ochraniają je w środowisku zewnętrznych czynników pogodowych lub wapno tlenkowe progresywne w środowisku agresywnym. Silniki napędowe takich wciągników są zazwyczaj motorami dwubiegowymi albo jednobiegowymi, które są sterowane przez przemienniki częstotliwości ułatwiające skrupulatnie ruchy transportowe podczas manipulowania ładunkami – przede wszystkim przy relatywnie ciężkich elementach.
fotos - dom

Autor: Senado Federal
Źródło: http://www.flickr.com
Takie wciągniki łańcuchowe są poniekąd sercem systemów modułowych suwnic oraz różnych torów podwieszanych, które są zbudowane z profili aluminiowych i posiadają niezwykle małe opory toczenia pozwalając jednocześnie na wewnętrzną manipulację produktami. Niestety wadą wszystkich wciągników łańcuchowych jest występowanie w czasie pracy efektu wielokąta, który może być niepożądany podczas niektórych operacji montażowych. Im mniej jest gniazd w napędowym kole łańcucha, tym bardziej jest odczuwalny efekt wielokąta w postaci różnorodnych drgań ładunków oraz przenoszenia się takich drgań na konstrukcję.

W takiej sytuacji, żeby zmniejszyć działanie takiego zjawiska na konstrukcję i na podnoszony ładunek zaleca się zamiast łączenia łańcucha 1/1 zamienienie je przewleczeniem 2/1 co zredukuje o połowę wysokość wymienionych wstrząsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*