Marzysz, żeby mieć dom z klinkieru? To bardzo odpowiednia decyzja. Wiedz jednakowoż o paru istotnych kwestiach

Wykończenie elewacji domu klinkierem to znaczny koszt, dlatego też dom z klinkieru to konkretna inicjatywa. Ważna jest więc znajomość podstawowych zasad jej wykonania. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę podczas murowania takiej elewacji. Warto wiedzieć, że cegły klinkierowe to najbardziej szlachetny rodzaj cegieł ceramicznych. Nie wypala się bowiem ich tańszych odpowiedników, wypieka się je natomiast z wyselekcjonowanej gliny. Mają świetne parametry techniczne, są też bardzo stabilne. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

domek z cegły klinkierowej

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com
Cegły takie wybierane są z wielu przyczyn, tych wspomnianych na wstępie, a również dzięki solidnej mrozoodporności i ciekawej estetyce. Jednocześnie tego typu cegła to dość znaczny wydatek, tak więc już, gdy projektujemy trzeba pomyśleć czy będzie ona jedynie na część elewacji domy czy może zdecydujemy się na coś więcej. Istotny jest również dobór kolorów ( dział z poradami). „Ceglane” kolory będą idealnie pasować na domy o tradycyjnej architekturze, musimy za to uważać na ciemne cegły klinkierowe, gdyż sprawiają one, że dom wydaje się jakby ciężki. Wiadomo, to tylko zjawisko optyczne, ale ma wpływ na odbiór wyglądu całego domu.

przytulny dom

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com

Każda elewacja klinkierowa będzie jak osłona przez negatywnymi warunkami atmosferycznymi, powinna być więc solidnie złączona z warstwą nośną oraz izolacją termiczną. najkorzystniejsze do tego są kotwy z nierdzewnej stali ocynkowanej. Zasada jest taka, iż skoro każdą z warstw wznosimy w tym samym czasie, to kotwy trzeba na bieżąco wklejać w spoiny. Być może będzie to robić jednakowoż to etapami, wtedy musimy użyć kotew wkręcanych. Tego typu cegły mają też swoje wymogi w zakresie zaprawy użytej do ich murowania.

Czy teraz chcesz znaleźć coś fascynującego na omawiany temat? Jeśli tak, to zgłąb informacje w odniesieniu do firmy oraz przejrzyj ofertę turbina francisa.

Używajmy jedynie zaprawy cementowej, najbardziej zaś dopasowany będzie cement portlandzki. Więcej informacji w tym temacie można zobaczyć w tym miejscu – budogram.pl/porady/budowlani-pogromcy-mitow-cegly-klinkierowe.

Miejmy na uwadze też, iż warstwa osłonowa będzie ozdobą elewacji domu, musimy więc zachować znaczną ostrożność w trakcie wykonywania spoin. W czasie wznoszenia ściany trójwarstwowej trzeba pamiętać, iż pomiędzy klinkierową elewacją a ociepleniem musimy zostawić szczelnie wentylacyjną o szerokości około dwóch do czterech centymetrów. To niezwykle istotne, bo pozwoli to na normalną cyrkulację powietrza, co ochroni izolacje termiczną przed zbędnym zawilgoceniem. Pamiętajmy więc o wszystkich tych radach, żeby cieszyć się naszym domem z klinkieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*