Jeżeli chcemy, żeby jakieś metalowe rzeczy przetrwały długi czas, to należy zastosować chromowanie

Podczas renowacji nie mamy zamiaru, aby jakieś śruby czy inne rzeczy zardzewiały. Przez to zwykle potrzebujemy chromowania, aby do tego nie dopuścić.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Znamy go w wersji nadającej się do spożycia (znaleźć go możemy na przykład w chlebie oraz płatkach zbożowych), ale również w wersji, która jest używana technicznie. Dwa główne związki robione z chromu to żelazochrom i chrom metaliczny. Oprócz tego pierwiastek ten wchodzi w skład stali nierdzewnej (około 17%). Co ważne parametry chromu są bardzo antykorozyjne, więc zazwyczaj stosuje się go, by powlec jakieś stalowe przedmioty i w ten sposób uchronić przed rdzewieniem. Chromowanie jest drogą rzeczą i dlatego stosuje się je tylko tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne. Nakłada się go cienką warstwą na zewnątrz, tym samym stwarzając ochronną powłokę. Najgrubsze bywają rzecz jasna najbardziej trwałe i sięgają około 25 μm.

Gdy uznasz, że zaprezentowany w tym miejscu post jest godny uwagi, kliknij ten link, a znajdziesz więcej pryzmy pomiarowe tego typu tekstów.

By jednak chrom się wówczas nie kruszył, to warstwa taka musi być chropowata. W celach dekoracyjnych nakłada się niebywale cienką powłokę chromu — poniżej 1 μm. Jest to o wiele mniej aniżeli 1 mm. Chrom zwykle kojarzy nam się z szarym lub srebrnym metalem, który w promieniach słonecznych bije niebieskawym blaskiem. Jednakże pierwiastek ten może posiadać również inne zabarwienia.

Może być przykładowo żółty lub czerwony. Często z chromu wykonuje się śrubki oraz inne części, które najczęściej wykorzystywane bywają przez grupy remontowe oraz budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*