Jakie są rodzaje gwintów oraz w jaki sposób się je wykonuje?

Wybór wiertła jest sprawą wielu kłopotów. Wykonanie otworu pod konkretny gwint wymaga wielkiej staranności. Żeby para gwintów spełniała swe zadanie, to wymagane jest ich bardzo precyzyjne dostosowanie.
Znaczy to, że podczas tworzenia gwintów niezbędne jest bardzo dokładne zachowanie średnicy otworu oraz rodzaju wykonywanych nacięć.

gwinty

Źródło: pixabay.com
Jest to podstawowy wyznacznik niezwykle starannie wybranego wiertła do wytworzenia danego otworu do gwintowania. Gwint jest śrubowym nacięciem tworzonym w otworze surowca lub na jego zewnętrznej krawędzi. Para gwintów umożliwia niezwykle wytrzymałe złączenie w rezultacie ruchu śrubowego z kompatybilnym substytutem. Gwinty mają niezwykle wiele postaci, w zależności od konkretnego zadania czy też od kształtu, a poza wewnętrznym oraz zewnętrznym wyróżnia się również gwinty grubozwojowe i drobnozwojowe, metryczne, walcowe, okrągłe i dużo odmiennych. Średnica wiertła musi być mniejsza, niż tworzonego gwintu.

firma budowlana

Źródło: flickr.com
Tego typu różnicę określa specjalna tabela, która sugeruje, jaki rozmiar wiertła jest niezbędny przy wykonywaniu gwintu o oznaczeniu M1, M3 lub G1/16. Różnica średnicy wiertła jest również uwarunkowana od typu wykonywanego gwintu: metrycznego normalnego, gwintu metrycznego drobnozwojowego lub od gwintu rurowego. Każdemu oznaczeniu rozmiarów gwintu musi odpowiadać konkretny rozmiar wiertła. Przed rozpoczęciem wiercenia otworu należy również zakładać, że przy wierceniu ręcznym tego typu wiertło rozbije otwór w zależności od warunków oraz od sprawności dłoni twórcy, choć może to być 0,05 do nawet 0,5 milimetra.

O ile korzystanie z tabeli do doboru wiertła pod gwintowanie może być łatwe, to sama metoda obliczania już niekoniecznie.

Po przeglądnięciu naszego tekstu korci Cię, by pozostawić na naszej stronie swoje komentarze na nasz temat (https://zawiesiawroclaw.pl/)? Nie zwlekaj! Każda opinia jest dla nas ważna.

Dla przykładu jeśli chcielibyśmy zrobić gwint o rozmiarze 10, to musimy pamiętać o tym, że gwint zwykły metryczny typu M10 ma tzw. skok P-1,5mm, więc powinniśmy skorzystać z odpowiedniego wzoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*