Jakie można wymienić rekuperatory i co one dają?

Są to urządzenia, które mogą cieszyć się niezwykle dużą popularnością. Rynek obecnie dysponuje niezwykle znaczną gamą takich urządzeń. Główny element, który wpływa na wydolność rekuperatora, to wymiennik ciepła.

Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym są to najkorzystniejsze cenowo oraz najmniej skomplikowane narzędzia, które cieszą się także bardzo dużą renomą. Działanie ich polega na tym, że powietrze, które pobierane jest z zewnątrz i powietrze eliminowane z budynku przepływają równolegle między ułożonymi płytami, które generują kanały. Sprawność takiego rodzaju wymiennika wynosi od 50 do 70%. Głównymi korzyściami rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi jest brak wymogu, aby doprowadzić dodatkową energię spoza systemu. Zaletą jest również rozdzielenie strumieni powietrza, które jest nagrzewane i usuwane. Minusem ich jest podatność na szronienie przy temp. od -5 stopni, a w konsekwencji może to doprowadzić do braku przepływu przez tego typu wymiennik powietrza, które odprowadzane jest z budynku. Niezwykle istotnym minusem rekuperatorów jest także z czasem słabnąca szczelność urządzenia. Na samym początku jest on całkowicie szczelny, lecz po upłynięciu pewnego okresu dojść może do niepotrzebnych przedmuchów powietrza, a związane jest to ze zwiększaniem zużywania się uszczelek.
basen odkryty

Autor: SAM Cheong
Źródło: http://www.flickr.com
Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym są udoskonaloną odmianą krzyżowego wymiennika ciepła. Odmienność pomiędzy tymi wersjami urządzeń polega przeważnie na tym, że w przypadku rekuperatorów z przeciwprądowym wymiennikiem, powietrze zimne i ciepłe przepływa koło siebie w kierunkach przeciwnych. Przez to zimne powietrze, które przechodzi przez ostatni odcinek wymiennika, ogrzewa się od powietrza najcieplejszego wywiewanego.

Co bardzo istotne rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym cechują się większą sprawnością niż rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. Wydolność ich dosięga nawet do 90%. Mocną stroną ich jest także usunięcie zjawiska oszraniania.

Wejdź na ten odsyłacz a znajdziesz wskazówki ze strony przygotowane dla osób zainteresowanych omawianym w niniejszym artykule tematem.

Przeciwprądowy wymiennik daje posiadaczowi pewność szczelności systemu oraz skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*