Jaką ważką rolę odgrywa naczynie wzbiorcze w instalacji grzewczej? Co powinieneś wiedzieć o instalacjach wodnych w swoim domu?

Naczynia wzbiorcze są zasadniczym fragmentem wyposażenia wszelkiej instalacji grzewczej. Dzięki naczyniom wzbiorczym przypuszczalne jest przejęcie zwiększonej objętości wody w toku podgrzewania jej. Brak takiej możliwości zdołałby wywołać zbyt wielki wzrost ciśnienia w instalacji co zdołałoby doprowadzić do różnych zagrożeń, chociażby rozszczelnienia instalacji.

Dzisiaj w instalacjach grzewczych stosuje się dwa typy naczyń wzbiorczych – przeponowe oraz otwarte.

Nie wystarcza Ci ten krótki tekst zamieszczony na tej stronie? Nie przejmuj się i sprawdź więcej (http://arapneumatik.pl/k-12-przepustnice-klapowe-klapy-armatury-przemyslowej) w tym miejscu, odnajdziesz tam podobne informacje.

Naczynia przeponowe mogą być użytkowane jedynie wówczas, kiedy instalacja jest zasilana z kotła olejowego albo gazowego. Wtedy automatyka wewnętrzna zapewne nie dopuści do sytuacji, w jakiej woda mogłaby się przegrzać. () Instalacje, które są urządzone w naczynia przeponowe są nazywane instalacjami ciśnieniowymi, inaczej instalacjami zamkniętymi. Takie instalacje zamknięte składają się z dwóch rozlicznych komór, powietrznej i przeponowej, które są rozdzielone elastyczną przeponą.

zbiornik

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Naczynia otwarte użytkuje się w instalacjach, jakie są zasilane z kotłów parowych na paliwo stałe – czytaj więcej o instalacjach cieplnych. Jest to idealne zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia, w sytuacji gdy woda się przegrzeje, zagotuje. Naczynia otwarte montuje się w najwyższym punkcie grzewczego obiegu, do tego są one połączone z rurą znośną, inaczej z kotłem.

Jak widać naczynie wzbiorcze pełni niezwykle znaczącą funkcję w instalacjach grzewczych. Bez naczyń wzbiorczych instalacje nie jedynie nie funkcjonowałyby należycie, lecz także mogłyby stanowić zagrożenie dla otoczenia. Instalacje grzewcze są w dzisiejszych czasach użytkowane na dużą skalę, są one konieczne do powszedniego funkcjonowania. Takie instalacje znajdziemy choćby w obecnych domkach i mieszkaniach – dzięki nim w zimie zdołamy bez problemu ogrzewać pomieszczenia w domu czy też mieszkaniu. Instalacje grzewcze są także wykorzystywane w budynkach i obiektach użyteczności miejskiej. Naczynia wzbiorcze są dzisiaj bez trudu osiągalne, oferuje je multum firm i producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*