Akcesoria budowlane potrzebne na budowie

W dowolnym obszarze zawodowym wymagającym fizycznej praca należy pamiętać o użyciu stosownych środków ostrożności. Da się wymieniać liczne nazwy zawodów, w których pojawia się zagrożenie nie tylko zdrowia, lecz nawet życia. Najszybciej przychodzi do głowy praca w kopalni, służb mundurowych czy ratowniczych, na przykład straży pożarnej, ale zdarzenia, w których występuje takie niebezpieczeństwo zdarzają się także w bardziej przyziemnych zawodach.

Takim przykładem może być praca na budowie, gdzie do wykonywania którejkolwiek z obowiązków powinno się skończyć co najmniej podstawowe kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś do pełnienia bardziej wyszukanych obowiązków mieć dedykowane uprawnienia.

Inwestycje budowlane

Autor: macieklew
Źródło: http://www.flickr.com/photos/macieklew/363785769/

Przykładem sytuacji, w której należy zachować szczególną ostrożność, jest praca na wysokości. Odpowiednie kursy nie w każdej sytuacji są tu wymagane, jeśli nie ma obowiązku pracy w uprzęży wspinaczkowej. Z całą pewnością jednak nieodzowny jest kask osłaniający głowę czy to przed upadkiem przedmiotów z góry, czy przed stuknięciem się w głowę w będące ponad pracownikiem piętro rusztowania czy inne elementy powstających konstrukcji. Uderzenie w głowę na wysokości jest szczególnie groźne, bo grozi nie tylko zranieniem, ale też upadkiem z wysokości. Z tej przyczyny konstrukcje rusztowań są zaopatrzone w siatki chroniące przed upadkiem, których funkcją jest spowolnienie spadającej osoby i możliwe wyhamowanie jej na niższych piętrach rusztowania.

ogrodzenia budowlane, arad

Kolejnym przykładem takiego środka bezpieczeństwa, chociaż częściej pojmowanym jako usprawnienie dla pracujących i okolicznych lokatorów, są zsypy do gruzu, np. takie jak tu . Jest to udogodnienie, bo odpady wędrują od razu do odpowiedniego kubła i nie ma potrzeby ich zbierać, poza tym dla mieszkających w pobliżu ogranicza to unoszący się przy tym kurz; zabieg bezpieczeństwa, bo kawałki gruzu nie roznoszą się po całym terenie i nie grożą pracownikom upadkiem na głowę i dość znacznymi ranami czy śmiercią.

Oprócz ochrony zdrowia i życia na budowach, inwestorzy i firmy budowlane zabezpieczają też majątek (program do ewidencji środków trwałych) przed złodziejstwem. Niektóre obszary budowy są zabezpieczane przed złodziejami z pomocą zasieków. Drut ostrzowy concertina, zwany także drutem żyletkowym, to stosunkowo skuteczny straszak na ewentualnych włamywaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*